Termostat zabezpieczający STB WYF95PE-ZS4

 • Dodaj recenzję:
  • Symbol produktu: 11162
  • Kod producenta EAN: 2001230111625
  • Waga: 0.2 kg
  • Dostępność: DOSTĘPNY - DUŻA ILOŚĆ
  • szt.
  • Cena netto: 30,89 zł 38,00 zł

  TERMOSTAT ZABEZPIECZAJĄCY STB WYF95PE-ZS4

  OPIS PRODUKTU

  Urządzenia grzewcze pracujące w naszych domach czy zakładach przemysłowych najczęściej zasilane są energią elektryczną lub parą wodną, wytwarzaną przez podgrzanie wody w specjalnym kotle. Dostarczanie energii może się odbywać w sposób nieprzerwany, ale efektem byłoby wówczas przegrzanie urządzenia i jego uszkodzenie. Sposobem kontroli temperatury jest instalowanie czujników i termostatów, a także specjalny system zabezpieczający, określany, jako STB.
  Skrót STB zapożyczony jest z niemieckiego określenia specjalistycznego „Sicherheitstemperaturbegrenzer”, co w tłumaczeniu oznacza zabezpieczeniowy ogranicznik temperatury. W założeniu ma on za zadanie kontrolowanie maksymalnej temperatury, jaką może osiągnąć urządzenie.
  W gwarze technicznej określa się ją jako alarm, czyli poziom, który grozi przegrzaniem, a nawet spaleniem podzespołów. Poziom czujnika STB ustawia się ręcznie lub fabrycznie, zależnie od systemu.

  W przemysłowych kotłach wielkość graniczna zwykle programowana jest zgodnie z normami dla danego urządzenia. W domowych urządzeniach grzewczych, takich, jak kotły łazienkowe czy przepływowe ogrzewacze, wartość temperatury alarmowej ustawia się samodzielnie za pomocą pokrętła.
  Czujnik STB jest urządzeniem elektronicznym, zasilanym elektrycznie, które działa na zasadzie styków rozłączanych w momencie osiągnięcia temperatury granicznej. Ponowne zwarcie jest niemożliwe samoczynnie nawet po obniżeniu poziomu ciepła. Włączenia musi dokonać pracownik resetując czujnik. Dokonuje tego zwykle za pomocą specjalnego przycisku, ale w niektórych urządzeniach przemysłowych w celu resetu trzeba przeprowadzić częściowy demontaż obudowy.

  Istnieją także ograniczniki temperatury STB ciśnieniowe, które nie wymagają dostarczania energii zewnętrznej. Są one wyposażone w dodatkowy zawór, a ten zostaje zamknięty przez sprężynę pomocniczą, jeśli dojdzie do uszkodzenia kapilary i wycieku płynu, albo do przekroczenia granicznej wartości temperatury. Regulatory tego typu stanowią dodatkowe zabezpieczenie urządzeń grzewczych na wypadek uszkodzenia standardowego termostatu.

  Szerokość korpusu - 27 mm
  Długość korpusu - 36 mm
  Wysokość korpusu (bez pinów oraz przycisku reset) - 28 mm
  Długość czujnika - 90mm
  Długość kapilary - 1500mm
  Zakres pracy - 90 - 110 oC
  Otwory montażowe - rozstaw pinów - 3cm