Zawór różnicowy ZR - 1,5 cala

 • Dodaj recenzję:
  • Symbol produktu: 1476
  • Kod producenta EAN: 2001230014766
  • Waga: 2.4 kg
  • Dostępność: DOSTĘPNY - MAŁA ILOŚĆ
  • szt.
  • Cena netto: 44,55 zł 54,80 zł

  Produkt polski firmy Tech-Pol

  OPIS I ZASTOSOWANIE

  W instalacjach grzewczych, w których obieg wody jest wymuszony przez pompę cyrkulacyjną, montowany jest zawór różnicowy. Zabezpiecza on pompę cyrkulacyjną, a także kocioł przed nadmiernym wzrostem temperatury, a tym samym ciśnienia w układzie. Umożliwia prawidłową, grawitacyjną pracę układu grzewczego, gdy przestanie działać pompa cyrkulacyjna.

  Zawór różnicowy w instalacji c.o. jest bardzo ważnym elementem składowym. Proste urządznie a spełnia kilka funkcji:
  - w systemie obiegu wymuszonego działa jak zawór zwrotny, wymuszając właściwy kierunek przepływu medium tłoczonego przez pompę.
  - wymuszając właściwy kierunek przepływu, zabezpiecza zarówno pompę i kocioł przed zbyt wysoką temperaturą (co niechybine doprowadziłoby do awarii)
  - przy braku prądu, lub awarii pompy, zawór umożliwia grawitacyjny obieg wody (instalacja staje się systemem grawitacyjnym)

  ZASADA DZIAŁANIA
  Zawór różnicowy podczas pracy pompy cyrkulacyjnej jest zamknięty. W ten sposób wymusza właściwy kierunek przepływu wody w układzie, tym samym zabezpiecza kocioł co oraz pompę cyrkulacyjną przed nadmierną temperaturą, co mogło by skutkować uszkodzeniem tych urządzeń.
  Gdy pompa przestaje pracować, zanika wymuszony obieg wody, zawór samoczynnie otwiera się i woda krąży na zasadzie grawitacji, omijając pompę. Elementem zamykającym – otwierającym zaworu różnicowego może być kula wykonana np. z tworzywa. Oczywiście, aby cały układ pracował grawitacyjnie muszą być spełnione określone warunki np. odpowiednie średnice rur.

  PARAMETRY TECHNICZNE
  - przyłącze: gwinty obustronnie zewnętrzne 1 1/2 CAL
  - temperatura pracy: 90oC (chwilowa 110oC)
  - ciśnienie max: 7bar
  - ciśnienie otwarcia zaworu przy obiegu grawitacyjnym: 0,001bar
  - konstrukcja żeliwna

  MONTAŻ
  Zawór montuje się w główną nić rurociągu, pomiędzy miejscami zamocowania pompy. Zawór może pracować w pozycji poziomej lub pionowej na wyjściu, a także w pozycji poziomej lub pionowej na wejściu do kotła. Strzałka znajdująca się na korpusie zaworu musi być zgodna z kierunkiem przepływu wody w instalacji.